PROJE HAKKINDA

Gerekçemiz

 • Türkiye’de, önemli bir halk sağlığı sorunu olan meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türü arasında ilk sıradadır. 

 • Dünyada meme kanseri görülme sıklığı her yıl % 1- 5 oranında artış gösteriyor.

 • Her yıl 1 milyon kadına yeni meme kanseri teşhisi konuyor. Her 3 dakikada 1 kadın meme kanserine yakalanıyor ve 11 dakikada 1 kadın meme kanseri nedeni ile hayatını kaybediyor.

 • Erken yaşta meme kanseri görülme sıklığı sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında Türkiye ilk sırada yer alıyor. 40 yaş altı meme kanseri görülme oranı Avrupa ülkelerinde %3’ iken, ülkemizde bu oran %20’ye yakındır.

 • Ülkemizde yılda ortalama 30.000 kadınımızın bu hastalığa yakalandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

 • Dünya genelinde meme kanseri vakası artarken, bilinçlenme nedeniyle ölüm oranları düşmektedir.

 • Meme kanseri erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalıktır.

 

Projenin amacı

 • Gençleri, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirmek.

 • Bilgi paylaşımı yöntemiyle büyük tehditlere karşı basit önlemlerin/yöntemlerin öğrenilmesini sağlamak.

 • Eğitim yoluyla farkındalık yaratarak meme kanseri görülme sıklığını azaltmak,

 

Projenin hedefi

 • Meme Kanserinden ölüm nedeniyle ailelerdeki sosyal yaraları engellenmek,

 • Meme Kanserinin tedavi ücretlerinin ülke ekonomisine olan yükünü azaltmak,

 • Toplum sağlığına dikkat çekerek, sağlık politikalarında değişimler yaratmak,

 • İşgücü kaybını azaltmak,

9901.png.jpg
9903.png.jpg

Proje Hakkında

Erken teşhis konusunda toplumun eğitimi, meme kanseri ile mücadelede en önemli safhayı oluşturmaktadır. Batı ülkelerinde, 21. yüzyılda meme kanserini hekimlerin değil, kadınların yeneceğine inanılıyor. Ancak kadınların bir araya gelerek oluşturacakları güç birliği ile bu mücadelede başarı kazanılacağına inanıyoruz. Bu noktada eğitim yoluyla bilinçlendirme faaliyetlerinin daha hızlı yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır.

Türkiye Meme Vakfı, misyonu doğrultusunda Türkiye'de gençlerden başlayarak meme sağlığı bilincinin geliştirilmesi ve erken teşhis olanaklarının yaygınlaştırılması için 2006 yılı itibariyle "FARKINDAYIM - KORKMUYORUM" kampanyası ile harekete geçmiştir. Bu kapsamda, Farkındayım Korkmuyorum - Arkadaşıma Anlatıyorum Meme Sağlığı Akran Eğitimi Projesi geliştirilmiştir. Akran eğitimi modeli ile Sağlık Meslek Liseleri ve Üniversitelerin Hemşirelik bölümlerinde okuyan öğrencilerin meme sağlığı konusunda eğitilerek yakınlarında bulunan diğer akranlarıyla edindikleri bilgileri paylaştıkları bu proje sayesinde bugüne kadar 13 – 20 yaş arasında 42 000 üzerinde genç kızın bilinçlendirilmesi sağlanmıştır.

 

Türkiye genelinde projeye gösterilen ilgiye karşın Vakfımızın her ilde uygulama yapabilmesi mümkün olamamıştır. Bu nedenle, vakfımız meme sağlığı ve erken teşhis hakkında koruyucu sağlık bilincinin gönüllü destek ile toplum genelinde yaygınlaştırılması amacıyla teknolojiden faydalanmaya karar vermiş ve Avukat Semiha Ünür Meme Sağlığı Eğitim fonu ve Paşabahçe Pembe Kapaklı Şişe satış geliri desteği ile uzaktan eğitim modelinin kullanıldığı bu platform oluşturulmuştur.

 

Sistem gönüllü destek ile yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Projede yer alacak gönüllüler bu platforma girerek konu hakkında kapsamlı bilgiye uzmanlar tarafından hazırlanan videolardan ulaşabilecekler ve edindikleri bilgileri bulundukları çevredeki diğer kişilere aktarabilecekler. Ayrıca Türkiye İşitme Engelliler Derneği ile yapılan işbirliği doğrultusunda,  bu platform yardımıyla, işitme engelli kişilerin de meme sağlığı hakkında bilgilendirilmeleri hedeflenmiştir. .

 

Gönüllüler, bu platformda yer alan dokümanlar ve videolar sayesinde konu hakkında güncel bilgileri de takip etme fırsatı bulabilecekler.

Acımızı, sevincimizi paylaştığımız yakınlarımızla bilgimizi de paylaşarak hayat kurtarabiliriz.  Arkadaşlarımızı ve yakınlarımızı bir erken teşhis yöntemi olan meme muayenesi hakkında bilinçlendirelim. Unutmayalım, unutturmayalım; meme kanseri erken teşhis edildiğinde , çok büyük oranda tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır.