BERABER BAŞARDIKLARIMIZ

56.png
54.png
48.jpg
50.jpg

"Farkındayım Korkmuyorum, Arkadaşıma Anlatıyorum" Akran Eğitimi Projesi, Türkiye Meme Vakfı’nın Farkındayım Korkmuyorum Meme Sağlığı Bilinçlendirme Kampanyası kapsamında, 2007 yılında hayata geçirilmiştir.

Türkiye Meme Vakfı ve İstanbul - Üsküdar Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin birlikte uygulamaya başladıkları bir meme sağlığı eğitimi projesidir. Akran eğitimi modeli ile  Anadolu Sağlık Meslek Liseleri (ASML) Halk Sağlığı dersi kapsamında Rayoloji Teknisyenliği ve Hemşirelik bölümlerinde okuyan 12.sınıf öğrencilerinin meme sağlığı konusunda eğitilerek bölgelerinde bulunan diğer liselerdeki akranlarıyla edindikleri bilgileri paylaştıkları bir proje olarak hayata geçirilmiştir. Yıllar içerisinde kapsamı genişletilen proje farklı yaş gruplarında da uygulanmıştır.  

2007 – 2013

2007 yılında pilot uygulamanın ardından ABD Dış İşleri Bakanlığının Gençliği Güçlendirme Fonu’nun desteğiyle 4.643 lise öğrencisine ulaşıldı.

 

2007 yılında bugüne kadar, MEVA ve Validebağ ASML’nin uygulamaları ile, İstanbul Üsküdar ilçesinde 700 gönüllü eğitici öğrenci ile 12 bin üzerinde lise çağında genç kız meme sağlığı eğitimleri verilmiştir.

 

2013 Ekim ayında, Projenin ortağı ve lider okulu Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden gönüllü eğitici 26 hemşire adayı öğrenci ile gerçekleştirilen akran eğitimi, ABD Dış İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği’nin sağladığı destek fon ile Üsküdar ilçesinde bulunan Çengelköy Lisesi’nde 1000 genç kıza daha ulaştı. Böylece projenin bilgilendirdiği kişi sayısı 13 000’i geçmiştir.   

 

Projenin anket çalışmaları sonucunda, akran eğitimi modelinin son derece başarılı bir yöntem olduğu ve aynı zamanda, eğitici rolünü üstlenen gençlerin kişisel becerilerinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincinin artırılmasında büyük rol oynadığı gözlemlenmiştir. Edinilen tecrübe ile projenin yaygınlaştırılması önem kazanmıştır.  

 

2013 -2014

Halk sağlığı alanında uygulanan bu önemli eğitim projesi Marks & Spencer ve Fibaemeklilik tarafından başlatılan “Pembe Kurdele” Sosyal Sorumluluk projesi tarafından desteklenmiştir. Projenin eğitim malzemeleri yenilenerek projenin sahada uygulanışı kolaylaştırılmıştır.

2013-2014 Eğitim Yılında, MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile birlikte toplam 6 ASML projede yer almıştır. Bu okulların Rayoloji Teknisyenliği ve Hemşirelik bölümlerinde okuyan 540 öğrenci gönüllü eğitici olarak 20 000 kişiye ulaşmıştır.

 

2014 – 2018 Yaygınlaştırma

40 yaş altı meme kanseri oranı batıda % 3-6 iken ülkemizde % 20 oranındadır. Bu nedenle toplumun genç yaşlardan itibaren bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

Vakfımızın 2007 yılında gençleri meme sağlığı konusunda bilinçlendirmek amacıyla liselerde başlattığı Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum Meme Sağlığı Akran Eğitimi Projesi, bugüne kadar 2000’e yakın gönüllü eğitici ile 42 000’e yakın lise ve üniversite öğrencisi genç kıza ulaşmıştır. Erişilen her kişi edindikleri bilgileri yakınları ve arkadaşlarıyla paylaşmaya teşvik edilmiştir.   Bireysel ve kurumsal desteklerle daha fazla gencin bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.

2016 yılı itibariyle üniversitelerin Sağlık Bilimleri ve Hemşirelik bölümleri ile işbirliği başlatılmıştır. Maltepe Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesinde eğitimler düzenlenerek gönüllü eğiticilerin akranlarına ulaşmaları sağlanmıştır.